• Niezwykła podróż uczniów z SP nr 2

• 05.04.2024 08:33
      • Podróżowanie ukazuje piękno świata, umożliwia rozumienie kultur i tradycji, poznawanie życia ludzi w różnych środowiskach, uczy nas cierpliwości i wyrozumiałości, dlatego cieszymy się, że 22 marca społeczność uczniowska z klas 5-8 miała możliwość spotkania z panem Arkadym Pawłem Fiedlerem, wnukiem znanego pisarza i słynnego polskiego podróżnika Arkadego Fiedlera, który też postanowił odkrywać świat i kultywować tradycje podróżnicze zarówno dziadka, jak i ojca.

• Dzięki panu Fiedlerowi, pasjonatowi podróży samochodowych, producentowi filmów podróżniczych, fotografowi, pomysłodawcy i organizatorowi projektu filmowo-podróżniczego „PoDrodze”, mieliśmy niepowtarzalną okazję odwiedzić: Przylądek północny i Vardø
        w Norwegii, Asuan w Egipcie, gdzie poznaliśmy Nubijczyków.

Sudan i piramidy Nuri oraz Meroe, Dolinę Omo w Etiopii, gdzie spotkaliśmy Hamerów i Dasenach. Namibię, gdzie poznaliśmy ludzi Khoi San, czyli Buszmenów i Ludzi Himba. Obejrzeliśmy klasztor Erdenezuu w Mongolii oraz Aralsk i Kanion Szaryński w Kazachstanie. Obserwowaliśmy również Goryle Górskie w Bwindi w Ugandzie.

Uczniowie podczas tak ciekawej prezentacji mogli nie tylko poznać przyrodę dalekich zakątków świata, wysłuchać niesamowitych opowieści na temat zwyczajów, kultur czy wierzeń ludów, ale także zadawać pytania dotyczące wypraw, na które z dużą cierpliwością w interesujący i barwny sposób odpowiadał Gość naszej szkoły.

Pięknie dziękujemy raz jeszcze Panu Arkademu Pawłowi Fiedlerowi za poświęcony czas, jednocześnie mając nadzieję, że ta nietypowa i niezwykła lekcja geografii stanie się dla naszych uczniów inspiracją dla małych, a może w przyszłości również i dużych podróży.

Jarosława Czombik