• Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

• 12.10.2024 00:12
      • Od wielu lat październik jest miesiącem, w którym Europejskie Towarzystwo Dysleksji zaprasza do udziału w akcji społecznej, której celem jest uświadomienie, że są wśród naszych podopiecznych dzieci o specyficznych potrzebach edukacyjnych

•

Tegoroczny Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji przypada w okresie od 7 do 13 października i jest obchodzony pod hasłem „Odkrywamy wyjątkowe historie osób z dysleksją”.

W związku z tym, w holu szkoły powstała gazetka, która przybliża nam problem dysleksji.

Zauważyć tutaj jednak trzeba, że dysleksja to zaburzenie polegające na specyficznych trudnościach w nauce czytania i pisania, przy jednoczesnym co najmniej przeciętnych zdolnościach intelektualnych.

Zaburzenie diagnozuje się wówczas, gdy problemy ze swobodnym nabywaniem umiejętności szkolnych nie są wywołane niepełnosprawnością intelektualną, inteligencją niższą niż przeciętna, zaniedbaniami środowiskowymi lub wadami zmysłów, np. niedosłuch.

Wśród zaburzeń dyslektycznych wyróżniamy:

- dysgrafię – trudności w opanowaniu właściwego poziomu graficznego pisma (tzw. brzydkie pismo),

- dysortografia -trudności w opanowaniu poprawnej pisowni,

- dyskalkulia – trudności w wykonywaniu podstawowych działań matematycznych.

Zaburzenia dyslektyczne nie są uleczalne, ale przez różnego rodzaju metody pracy z osobą z problemami tego typu można zminimalizować trudności.

Monika Drozdowska

Oligofrenopedagog/terapeuta pedagogiczny