• Ceremoniał przekazania opieki nad sztandarem

• Ceremoniał przekazania opieki nad sztandarem odbywa się w czasie uroczystego zakończenia roku szkolnego w bezpośredniej obecności Dyrektora Szkoły:

1. najpierw występuje Poczet Sztandarowy ze Sztandarem, a następnie wychodzi nowy skład Pocztu.

2. jako pierwszy zabiera głos dotychczasowy chorąży Pocztu Sztandarowego, który mówi:

„Przekazujemy Wam sztandar - symbol Szkoły Podstawowej Nr 2 imienia Powstańców Wielkopolskich w Puszczykowie. Opiekujcie się nim i godnie reprezentujcie Naszą Szkołę i Jej Patrona.”

1. 3. chorąży nowego Pocztu Sztandarowego odpowiada:

„Przyjmujemy od was Sztandar - symbol Szkoły Podstawowej Nr 2 imienia Powstańców Wielkopolskich w Puszczykowie. Obiecujemy dbać o niego, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i godnie reprezentować naszą Szkołę i naszego Patrona.

1. 4. po tych słowach dotychczasowa asysta przekazuje insygnia:
            1. chorąży salutuje Sztandarem,
            2. nowy chorąży przyklęka na prawe kolano, całuje róg Sztandaru,
            3. po tym następuje przekazanie Sztandaru, a następnie pozostałych oznak Pocztu Sztandarowego: rękawiczki, szarfy.

5. po przekazaniu Sztandaru stary skład Pocztu Sztandarowego dołącza do pozostałych na sali uczniów;

6. Po słowach prowadzącego:

„Poczet po przekazaniu Sztandaru wstąp” – nowy Poczet wraca na wyznaczone miejsce i pada komenda „Spocznij”.