Impulsem całego przedsięwzięcia były treści programowe omawiane na lekcjach biologii dotyczące właśnie tych zwierząt. Teoretyczne podstawy to ważny element edukacji, jednak obserwacje, kontakt ze zwierzętami, mają również duże znaczenie.
Warsztaty przygotowała i poprowadziła uczennica z klasy 6a Aleksandra Flieger – miłośniczka zwierząt, a szczególnie koni, gadów i płazów. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, w jakim środowisku żyje gekon orzęsiony, agama brodata, rzekotka australijska oraz żaba wielkostopka kostnonoga. Jaka jest ich budowa i czynności życiowe. Uczniowie zadawali naszej specjalistce pytania, które dotyczyły głównie wymagań hodowlanych tych zwierząt, sposobu odżywiania i pozyskiwania dla nich pożywienia.
Wszystkie zwierzęta, które można było obserwować pochodziły z domowej hodowli uczennicy. Było widać, że są w bardzo dobrej kondycji, zdrowe i zadbane – co świadczy, że Ola jest dobrym opiekunem i, jak mogliśmy się przekonać, ma już spore doświadczenie. Oczywiście najważniejsza jest wiedza Oli o podopiecznych, bez której nie byłoby tego hodowlanego sukcesu oraz tej nietypowej lekcji biologii, za którą Oli serdecznie dziękujemy.
Jarosława Czombik