• Projekt Wangari Mathaai - Drzewo jest warte więcej niż jego drewno - w SP2

• 07.05.2024 15:27
      • W projekcie wzięła udział klasa 7a, a zajęcia przeprowadziła pani Beata Hołderna – nauczycielka geografii. W dniu 3 marca 2024 uczniowie wspólnie czytali książkę  Wangari Maathai - kobiety, która posadziła miliony drzew.  Książka zrobiła na nich ogromne wrażenie, uczniów wzruszyła  historia Wangari, a ilustracje bardzo się podobały. Uczniowie zgłębili też swoją wiedzę o Kenii. Klasa obejrzała wywiady oraz film dokumentalny z udostępnionych linków.
      • W dniach 18-22 marca 2024 w klasie odbyły się warsztaty edukacyjne służące pogłębieniu wiedzy na temat drzew i lasów. Uczniowie przypomnieli sobie, jakie występują lasy w Polsce, porównali na mapach lesistość Polski dziś i kiedyś oraz analizowali, co doprowadziło do zmniejszenia się zalesienia. Uczestnicy poznali też funkcje lasów (siedlisko różnorodnych
        gatunków roślin i zwierząt, rośliny leśne pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen niezbędny do życia, a dzięki magazynowaniu wód opadowych i roztopowych zapobiegają groźnym powodziom). Zapoznali się też z formami ochrony przyrody, do których należą parki narodowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, pomniki przyrody, a także ochrona gatunków. Uczniowie wykonali prace plastyczne o parkach narodowych, które ozdobiły korytarze naszej szkoły oraz stanowiły informację dla pozostałych uczniów. Dodatkowo, co roku w okolicach Dnia Ziemi cała społeczność szkolna wybiera się do Wielkopolskiego Parku Narodowego na wielkie sprzątanie. Pod koniec czerwca 2024 klasa 7a, biorąca udział w projekcie, wybierze się do lasu na spotkanie z leśnikiem, gdzie będzie brała udział w zajęciach edukacyjnych o drzewach (zajęcia nie odbyły się wcześniej ze względu na brak terminów).

Monika Grobelna
        Beata Hołderna