• Wielkanocne zwyczaje

• 07.05.2024 15:07
      • Dnia 26 marca br. Ignacy przyszedł do szkoły na zajęcia ze  swoją mamą. Kiedy oglądaliśmy plakat z rodzinnymi zdjęciami, Ignacy opowiadał o sobie, swoich rodzicach, rodzeństwie, zainteresowaniach, ulubionych dyscyplinach sportowych oraz osiągnięciach. Pani Jolanta przygotowała interesującą  prezentację o Wielkanocy.
      • Opowiedziała o Świętach Wielkanocnych w Polsce, które obfitują w liczne tradycje i zwyczaje ludowe. Najważniejsze z nich to święcenie pokarmów, malowanie pisanek czy oblewanie się wodą w Lany Poniedziałek. Uczniowie doskonale znali i chętnie opowiadali o tradycjach, które kultywowane są w ich domach. Jednym z najważniejszych symboli świąt wielkanocnych są pisanki, czyli jajka barwione lub wzorzyście zdobione. Prawie na całym świecie są symbolem życia i rozrodczości, miłości oraz sił witalnych. Pani Jolanta przypomniała, że niegdyś kolory uzyskiwano dzięki gotowaniu jaj w odpowiednim wywarze np. z łupin cebuli czy buraków. Wzory na pisankach uzyskiwano zaś dzięki zabezpieczeniu powierzchni skorupki woskiem przed gotowaniem. Dzieci poznały różne techniki zdobienia jajek. Miały okazję zobaczyć, jak wyglądają drapanki, pisanki, kraszanki, nalepianki, oklejanki czy ażurki. Po dużej dawce wiedzy przyszedł czas na zajęcia plastyczne. Dzieci z radością ozdabiały zawieszki wielkanocne ze sklejki pisakami. Kolorowe pisanki, zajączki i koguciki wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Dziękujemy za ciekawe zajęcia w miłej atmosferze oraz czekoladowe słodkości.

Dagmara Michalska SP2 Puszczykowo