• Z wizytą w kancelarii leśniczego

• 06.11.2023 12:00
      • 4 i 25 października uczniowie klas 6 ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Puszczykowie mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych, które odbyły się na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo. Zajęcia dotyczyły edukacji przyrodniczo-leśnej i odbyły się w dwóch salkach dydaktycznych.
      • Uczniowie przebywając w pierwszej z nich – ,,Kancelarii leśniczego”, dowiedzieli się, jak dawniej wyglądała jego praca, a na czym polega obecnie. Poznali również tradycje łowieckie, obejrzeli też trofea myśliwskie. W drugiej sali „Zwierzęta łąk i lasów” wysłuchali prelekcji na temat trybu życia i zwyczajów zwierząt oraz rozpoznawali zgromadzone w niej spreparowane okazy zwierząt, głównie ptaków i ssaków. Aura sprzyjała spacerowi ścieżką dydaktyczną ,,Borówkowy Szlak” znajdującą się na terenie leśnictwa Grzybno w Nadleśnictwie Konstantynowo, która stanowi obszar Natura 2000. Podczas zajęć uczniowie zapoznani zostali z zagadnieniami związanymi z gospodarką leśną, a przede wszystkim z walorami przyrodniczymi tego terenu. Mieli możliwość poznania warstwowej budowy lasu, rozpoznawania gatunków drzew i krzewów oraz tropów zwierząt. Dowiedzieli się również, na czym polega rola martwych drzew w przyrodzie, co tak naprawdę daje nam las i dlaczego powinniśmy o niego dbać.

Celem zajęć było zwiększenie świadomości uczniów na temat racjonalnego użytkowania i zagospodarowania lasu, które jest „fabryką” dostarczającą nam „produkt doskonały” – drewno oraz jakim zagrożeniem dla tego ekosystemu są dzikie wysypiska śmieci.

Zakończona wspólnym ogniskiem lekcja „w terenie”, pozwalająca uczniom odczuć bliskość natury, może być przykładem urozmaiconej i przyjaznej uczniom formy edukacji.

Jarosława Czombik