• Historyczna kartka z kalendarza
      • Historyczna kartka z kalendarza

      • 16.02.2022 21:43
      • W kalendarium Powstania Wielkopolskiego, dzień 16 lutego zapisuje się jako ważne wydarzenie! Pamiętamy, bo "my z Nich wszyscy..."
      • 16 lutego 1919 w Trewirze o godzinie 18.00 został podpisany kolejny układ przedłużający rozejm między państwami Ententy a Niemcami, który objął również front wielkopolski. Takie rozwiązanie postulował francuski marszałek Ferdinand Foch. Jednocześnie Armia Wielkopolska została uznana za wojsko sprzymierzone. Fragment układu:

        (…) Niemcy powinni niezwłocznie zaprzestać wszelkich działań ofensywnych przeciwko Polakom w Poznańskiem i we wszystkich innych okręgach. W tym celu zabrania się wojskom niemieckim przekraczania następującej linii: dawna granica Prus Wschodnich i Prus Zachodnich z Rosją aż do Dąbrowy Biskupiej, następnie zaczynając od tego punktu linii na zachód od Dąbrowy Biskupiej, na zachód od Nowej Wsi Wielkiej, na południe od Brzozy, na północ od Szubina, na północ od Kcyni, na południe od Szamocina, na południe od Chodzieży, na północ od Czarnkowa, na zachód od Miał, na zachód od Międzychodu, na zachód od Zbąszynia, na zachód od Wolsztyna, na północ od Leszna, na północ od Rawicza, na południe od Krotoszyna, na zachód od Odolanowa, na zachód od Ostrzeszowa, na północ od Wieruszowa, a następnie aż do granicy śląskiej.

        Remigiusz Bierzanek, Józef Kukułka (oprac.): Sprawy polskie na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r. T. 1. Warszawa: 1965, s. 385.

        Mimo, iż Powstanie Wielkopolskie jeszcze oficjalnie się nie zakończyło - rozejm w Trewirze rozpoczął całą serię wydarzeń (ze słynnym Traktatem Wersalskim), które w efekcie weszły w życie dopiero 10 stycznia 1920 roku. Na ich mocy oddziały z Wielkopolski przejęły pozostające w rękach niemieckich przyznane Polsce fragmenty Wielkopolski i Pomorza. Rozkaz o rozpoczęciu takich działań został wydany przez dowództwo Frontu Wielkopolskiego 13 stycznia, a cała akcja zaczęła się 17 stycznia. Front Wielkopolski został ostatecznie zlikwidowany w marcu 1920 roku.

        cyt. za https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_wielkopolskie#cite_note-Bierzanek1965-s385-37

        Świętując rocznicę układu w Trewirze, mając w pamięci naszych bohaterskich patronów, zapraszamy do zwiedzania Wirtualnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Niech będzie to forma naszego hołdu i pamięci o Tych, którym zawdzięczamy tak wiele!

        Poniżej link do wirtualnej ekspozycji:

        https://my.matterport.com/show/?m=44ordsAXeXK

         

      • Wróć do listy artykułów