• Bliska Niepodległa
      • Bliska Niepodległa

      • 12.12.2018 22:18
      • „Co nam obca przemoc wzięła...” te słowa hymnu, bezbłędnie rozpoznawane przez wszystkie dzieci, które wzięły udział w zajęciach Niepodległa, były okazją do rozmowy o rozbiorach i o tym, co pomogło Polsce wrócić na mapę Europy.

      • Na przełomie listopada i grudnia klasy dzieci z klas III, IV i V uczestniczyły w lekcjach muzealnych, prowadzonych w naszej szkole przez Katarzynę Czarną, sekretarz Fundacji „A to historia!” z Poznania. Ich bazą była ogromna mapa z puzzli, układana na podłodze. Dzięki niej niełatwy temat upadku I Rzeczypospolitej i odzyskania niepodległości został czytelnie zobrazowany a nowe fakty powiązane z wiedzą, którą uczniowie już mają.

        – Gdy zaczynam rozmowę z uczniami i mówię, że historii uczymy się nawet o tym nie wiedząc: na lekcji muzyki, z przysłów, na spacerze– spotykam się z niedowierzaniem. Rozwiewa je dopiero przywołanie słów pieśni My, Pierwsza Brygada, obrazu nowego muralu na ścianie szkoły ze skautami a przede wszystkim odwołanie do doświadczeń dzieci – mówi Katarzyna Czarna.

        Najwięcej emocji w większości klas wywołała opowieść o oddziałach, zaangażowanych w walkę o niepodległość w latach 1914–1920. Ta część zajęć miała charakter warsztatów plastycznych. Pamiątką dla każdego ich uczestnika była własnoręcznie przygotowana sylwetka legionisty, powstańca wielkopolskiego bądź żołnierza Błękitnej Armii gen. Hallera.

        Galeria zdjęć: bliska niepodległa

      • Wróć do listy artykułów